TERAPIA EKMANA – HACZYKOWANIE

TERAPIA EKMANA – HACZYKOWANIE

Terapia Ekmana to metoda, dzięki której  dochodzi do odtworzenia prawidłowej, fizjologicznej ruchomości w poszczególnych obszarach naszego ciała. Inaczej nazywana jest haczykowaniem. Nazwa ta związana jest z tym że jest to terapia powięzi i tkanek miękkich, która wykorzystuje  poliamidowe haki zwane  miękkimi. Haki zapewniają bezbolesną i efektywną pracę, zarówno w warstwach powierzchownych, jak i głębokich.

W technice tej dochodzi do “fibrolizy” (uwolnienia) mikroadhezji w powięziach mięśni, przegrodach międzymięśniowych, wokół ścięgien, przy okostnej dzięki czemu odtwarzana jest fizjologiczna ruchomość pomiędzy poszczególnymi obszarami.

Haczyki stanowią tylko przedłużenie ręki terapeuty ale to dzięki jego umiejętnościom  z zakresu terapii manualnej możliwe jest osiągnięcie zmian na poziomie tkankowym. Może on przeciwdziałać postępowaniu negatywnych zmian poprzez stosowanie nacisku, rozciągania, wibracji, wygładzania uszkodzonej tkanki łącznej. Dzięki takim działaniom może on wpływać na  troficzność tkanek  i w konsekwencji poprawiać ich elastyczność i zdolność odkształcania.

Do zalet tej terapii zaliczyć można :

  • uwalnianie napięć mechanicznych,
  • przywracanie ślizgów między strukturami,
  • poprawa perfuzji tkankowej,
  • optymalizacja praw fizjologicznych, które decydują o zdrowiu tkanek u sportowców i pacjentów aktywnych fizycznie.

 

 

 

KOMORA NORMOBARYCZNA >